Bu Sene Ayva İyi Yaptı Kış Sağlam Olacak

Bu Sene Ayva İyi Yaptı Kış Sağlam Olacak

Bu sene ne kış yaptı arkadaş sizi bilmemde Ankara’da özellikle şantiye de donmamış yer kalmadı Sibirya’yı memlekette unuttular sanki.

Yıllardır söylenen sözdür “Ayva bolsa kış sert geçer”

Peki bu sözün istatistiklerimize yansıması ne şekilde olmuştur hiç merak ettiniz mi ?

Yurdumuzda etkili sayılabilecek kışlarda o yıl ve öncesinde ayva verimi ne şekilde olmuş ? Hava Forum 2003 yılından 2013 yılına kadarki ayva üretimiyle ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı istatistiklerini inceledi. İstatistikler incelendiğinde 2004, 2006, 2008 yıllarında hem o yıl hemde bu kış mevsimlerininden bir önceki yıllarda ayva oranlarında önemli değişiklik olmadığı gözlemlendi. Yani “Ayva bolsa kış sert geçer” sözü istatistiklerde kendini ispatlayamadı. 2003 – 2013 yılları arasındaki ayva üretimi ile ilgili istatistikler için konunun devamını okuyunuz.

İstatistikler detaylı incelendiğinde 2004, 2006, 2008 gibi sert geçen kışlarla; 2007 gibi yumuşak geçen kışlar arasında ayva üretimi bakımından çok belirgin bir fark gözlemlenmemektedir.

İstatistiklerde her ne kadar sadece İstanbul esas alınsa da; ayvanın en önemli üretim yeri olan Sakarya / Geyve ve genel olarak Türkiye geneli de esas alındığında aşağıdaki tablodan farklı bir sonuç ortaya çıkmamaktadır.

Yani ne oluyormuş ayvanın kış ile alakası yokmuş arkadaş.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir