Hayat Kurtaran “Acil Kaçış Rampası”

Kurban Bayramı Dönüşünde Antalya-Konya yolu üzerinde bulunan kaçış rampası tabelasını görünce ne olduğunu merak ettim ve arastırdım.

ACİL KAÇIŞ RAMPASI NEDİR: Ağır taşımacılığın yoğun olduğu karayollarında; uzun tülde ve yüksek eğimli karayolu kesimlerinde yapılan ve bu geometrik şartların ağır taşıtlarda oluşturduğu fren arızaları nedeni ile oluşabilecek can ve mal kayıplı kazaların önüne geçmek için tasarlanan, fren kontrolünü yitirmiş ağır araçların trafik koridorundan ayrılarak izole edilmesi ve aracın kontrollü bir şekilde durdurulmasını temin eden yapılardır. Yabancı literatürde «runaway truck ramp», «runaway truck lane», «emergency escape ramp», «truck arrester bed» olarak anılmaktadır.

Türkiye’de Karayollarında az sayıda yapılan ‘Kaçış Rampası’ndan birisi olan Marmaris,Datça, Fethiye, Antalya karayolunun tek geçiş noktasındaki Gökova Körfezine hakim Sakartepe geçidindeki ‘Kaçış Rampası’ hayat kurtarıyormuş bugüne kadar onlarca kazayı hafif şekilde atlatmak için dizayn edilen ramplar işe yaramış gözüküyor.Daha az kazaların olması için umarım gerekli yerlere biran önce yapılır. Karayolları 5. Bölge Müdürlüğünün hazırladığı bir kaynağı internette rastladım işinize yararsa buyrun 

Share

Recommended Posts

Comments

  1. Gerçekten çok iyi düşünülmüş bir rampa. Yabancı filmlerde bir kaç kez tanık olmuştum , bize de gelmesi çok iyi bir durum.

  2. bu rampadan muğladan akyaka doğru inerken de var, ben birinde bir aracın oraya girerek yavaşladığını görüp ne kadar doğru düşünülmüş birşey olduğunu anladım. Gerçekten hayat kurtarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir